Çocuğunuzun Okulda Başarılı Olması İçin İpuçları

Çocuğunuzun Okulda Başarılı Olması İçin İpuçları

Okuldaki başarı (ya da başarısızlık) evde başlar. Yapılan çalışmalar, okul başarısızlığının nedenleri olarak uyku eksikliği, yetersiz beslenme, obezite, ve ebeveyn desteğinin eksikliği gibi faktörler sıralamaktadır.
İyi haber şu ki, aynı çalışmalar sağlıklı alışkanlıklar, düzenli hayat ve iyi iletişimin var olduğu evlerde yaşayan öğrenciler için okuldaki yüksek notların sebebi olarak da göstermektedir. Çocuğunuzun okuldaki başarısını arttırmak için Akılküpü Ataşehir Ders Merkezi Rehberlik Servisinin sunduğu ipuçlarını izleyebilirsiniz.

Sağlıklı alışkanlıklar edinmesini sağlayın.
Kendinizi iyi hissetmiyorsanız iyi performans sergileyemezsiniz. Çocuğunuz okulda başarısını arttırmaya yardımcı olmak için evde sağlıklı alışkanlıklar edinmesiyle başlayabilirsiniz. Çocuğunuza yeteri kadar uyuyabilmesi için yatma zamanını belirleyebilir ve her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlamalısınız. Spor yapmasını teşvik ederek müzik dinlerken, bilgisayarı kullanırken ya da TV izlerken harcadığı zamanı sınırlandırabilirsiniz.
Ödev yapmaya uygun bir yer belirleyin
Okulda çocuğunuzun çalıştığı bir masa veya sıra vardır. Işığın bol, malzemenin çok, ve çalışmak için yeterli yer vardır. Ödev için evde de aynı çevreyi ona sunabilirsiniz. Evdeki uygun ödev alanında çocuklar ödevlerini genellikle daha kolay ve daha eğlenceli yapar. Ona ait bir masa ve içinde gerekli malzemelerin bulunduğu bir sepet oldukça işe yarar.
Tekrar Tekrar Okuyun.
Genellikle çocuklar ilk birkaç yılını okumayı öğrenmek için, ve hayatlarının geri kalanında da öğrenmek için okuyarak geçirir. Yazılar her türlü öğrenme için bir kapıdır ve çocuğunuza ne kadar çok okursanız onu o kadar yetkin ve istekli okuyucu olmasını sağlayabilirsiniz.
Bunun için her gün biraz okumak için çocuğunuzla birlikte oturup ona size yüksek sesle kitap okuyabilirsiniz. Ancak bunu eğlenceli hale getirmelisiniz. Çocuğunuzla birlikte okuma yapma stres nedeni olmamalıdır.

Öncü olun.
Çocuklar örnek alarak öğrenirler. Çocuğunuz sizi okurken görmesini sağlayın. Eğer güçlü bir iş ahlakı gösterir ve sürekli kendiniz için öğrenme fırsatları ararsanız, çocuklarınız kendi yaşamlarında aynı davranışı modellemeye başlayacaktır.

Sık sık konuşun.
Çocuğunuzun sınıfı, öğretmeni ve sınıf arkadaşları hakkında ne hissettiğini bilmelisiniz. Okulda sevdiği ya da hoşlanmadığı şeyleri hakkında onunla konuşun. Ona her gün kaygıları, heyecanları, beklentileri ya da ne hayal kırıklıklarını ifade etmesi için şans verin ve başarıları ve çabalarını destekleyerek ve överek onu teşvik etmeye devam etmelisiniz.

İlgi gösterin.
Çocuğunuza olan ilginizi sınırlandırmayın, bu ilgiyi onun öğretmenlerine kadar uzatın. Öğretmenleri ile tanışın ve herhangi endişelerini tartışmak için telefon ya da e-posta ile düzenli olarak temas halinde olun.

Başarı bekleyin.
Belki okulda çocuğunuzun başarını artıtan en önemli yol, ondan başarılı olmasını beklemektir. Ancak bu onun en iyi öğrenci olmasını talep etme anlamına gelmemeli. Aksine, ondan “elinden geleni” yapmasını ve bundan gurur duyacağınızı belirtin.

Akılküpü Ataşehir Ders Merkezi Rehberlik Servisi